
Amennyiben a videĂłbĂrĂł-rendszer tesztjei nem hoznak kielĂ©gĂtĹ‘ eredmĂ©nyt, akkor könnyen elĹ‘fordulhat, hogy az eredeti tervekkel ellentĂ©tben mĂ©gsem fogják alkalmazni a szisztĂ©mát a jövĹ‘ Ă©vi oroszországi labdarĂşgĂł-világbajnokságon. A FIFA Ă©s a labdarĂşgás szabályalkotĂł testĂĽlete elĹ‘reláthatĂłlag decemberi, abu-dhabi közös ĂĽlĂ©sĂ©n fog döntĂ©st hozni a kĂ©rdĂ©sben.
Bár a tervek szerint a 2018-as világbajnokságon alkalmaznák a VideĂłbĂrĂł Asszisztens Rendszert (VAR), azonban elĹ‘fordulhat, hogy ez az elkĂ©pzelĂ©s meghiĂşsul. Ugyan a nemzetközi szövetsĂ©g, a FIFA nagyon szeretnĂ©, ha Oroszországban valamennyi vb-találkozĂłn használni lehetne a mĂ©g mindig gyermekcipĹ‘ben járĂł rendszert, azonban a szervezetnek a labdarĂşgás szabályait megalkotĂł tanácsa az AFP francia hĂrĂĽgynöksĂ©ggel azt közölte: “LehetsĂ©ges, hogy ha a jelenleg a nemzeti bajnokságokban vĂ©gzett tesztek eredmĂ©nyei nem lesznek kielĂ©gĂtĹ‘ek, a kĂsĂ©rletet egy Ăşjabb idĹ‘szakra meghosszabbĂtják”. A VAR, amely nĂ©hány, a mĂ©rkĹ‘zĂ©sek szempontjábĂłl akár kulcsfontosságĂş ĂĽgyben (gĂłl, piros lap, bĂĽntetĹ‘) szolgálhat a játĂ©kvezetĹ‘ segĂtsĂ©gĂ©re, korántsem örvend egyöntetű támogatásnak. A szabályalkotĂł testĂĽletnek Ă©s a FIFA-nak decemberben, Abu Dhabiban esedĂ©kes közös ĂĽlĂ©sĂ©n elemeznie kell a kĂĽlönbözĹ‘ országokban, pĂ©ldául Ausztráliában, BrazĂliában, Olaszországban, vagy Franciaországban Ă©lesben elvĂ©gzett tesztek eredmĂ©nyeit. “A VAR-nak a 2018-as világbajnokságon valĂł használatárĂłl csakis kizárĂłlag a FIFA hoz majd döntĂ©st, abba a Boardnak (a szabályalkotĂł testĂĽletnek – a szerk.) nem lesz beleszĂłlása, legfeljebb vĂ©lemĂ©nyt, ajánlást fogalmazhat meg. Csak abban az esetben kerĂĽlhet a Board kezĂ©be a VAR sorsa, ha a FIFA Ăşgy dönt, hogy a Board márciusi közgyűlĂ©sĂ©n vitassa meg a rendszer további tesztelĂ©sĂ©nek szĂĽksĂ©gessĂ©gĂ©t, s ez alapján döntenek majd a vb-n törtĂ©nĹ‘ bevetĂ©srĹ‘l” – mondta a testĂĽlet szĂłvivĹ‘je az AFP-nek.
Még mindig vannak zavarok
Bár számos országban már rendszeresen használják, az Ăşj szisztĂ©ma mĂ©g az elmĂşlt hetekben is produkált nĂ©hány hibát működĂ©s közben. Ezek a problĂ©mák több játĂ©kost Ă©s szurkolĂłt is arra sarkalltak, hogy megkĂ©rdĹ‘jelezzĂ©k az Ăşj bĂrĂłi technolĂłgia szĂĽksĂ©gessĂ©gĂ©t Ă©s megbĂzhatĂłságát. Ki kell mondani, hogy ez az eszköz számos hátrányt is okoz, pĂ©ldául a mĂ©rkĹ‘zĂ©sek idĹ‘tartamának tĂşlzott elnyĂşlását Ă©s sok játĂ©kmegszakĂtást. Jonathan Ford, a Walesi LabdarĂşgĂł SzövetsĂ©g igazgatĂłja Ă©s a Board tagja azt mondta: “A VAR-t használni a következĹ‘ világbajnokságon valĂłban veszĂ©lyes dolog lenne (…) Nagy kockázatĂş stratĂ©gia lenne, ha vállalnánk a bevetĂ©sĂ©t, aztán pedig hibát hibára halmozna, s emiatt utána el kellene hagyni”.
A bĂrĂłk is aggĂłdnak
Aggodalmak merĂĽltek fel a technikai problĂ©mák, illetve a játĂ©kvezetĹ‘knek erre az Ăşj eszközre valĂł megtanĂtása, Ă©s a rendszerrel kapcsolatos ismeretei miatt is. “A kiválasztott bĂrĂłk felkĂ©szĂtĂ©se nagyon eltĂ©rĹ‘ kontinensrĹ‘l kontinensre” – mondta egy, a hatĂłságokhoz közel állĂł forrás. Nem szabad elfelejteni azonban, hogy a gĂłlvonali technolĂłgiát sikerĂĽlt bevezetni BrazĂliában 2014-ben, a legutĂłbbi világbajnokságon.
A fő fotó forrása: ITAR-TASZSZ
You must log in to post a comment.